Opremljena je i tercijarnim dovodom zraka, takozvanim “naknadnim sagorijevanjem”, koji u peć ulazi sa stražnje strane ploče i dalje sagorijeva drvne plinove u komori, povećavajući učinkovitost peći, smanjujući emisiju dima u atmosferu te stvara dodatni deflektor koji smanjuje gubitak topline.
ČESTA PITANJA
Ovisno o vašim željama I mogućnostima, svaki proizvod ima svoje prednosti i mane. Ukoliko ste obožavatelj dobrog pogleda na vatru (sa jedne ili svih strana) te želite da plamen bude centralni dio vašeg doma – onda je kamin proizvod za vas.
Međutim, ukoliko želite malen i efikasan proizvod, koji će grijati te kojeg će te bez velike muke instalirati u vaš prostor – bez sumnje odaberite peć.
Kamin je dakako masivniji, ljepši te upečatljiviji. Savršeno se uklapa u velike, prozračne prostorije te, ovisno o modelu, može grijati I više prostorija pomoću dovođenja toplog zraka putem posebnih zračnih sustava.
Peć s druge strane, ima zatvoren sustav sagorijevanja, što znači da drvo sagorijeva s većom učinkovitošću te grije sa svih strana prostoriju,
Čelik – Čelične peći na drva se najbrže zagrijavaju, ali i najbrže hlade. Jednom kad vatra počne gasiti u čeličnoj peći na drva, neće zadržavati toplinu što će rezultirati bržim ponovnim punjenjem.
Lijevano željezo (gus) – Peći na drva od lijevanog željeza potrebno je malo više vremena da se zagriju, ali vrlo dobro zadržavaju toplinu. Peć na drva od lijevanog željeza zračit će toplinu natrag u sobu čak i nakon što vatra utihne, tako da ne dobivate samo toplinu iz vatre na drva već zračenje topline iz peći.
Steatit (vrsta vapnenca) – Peći od steatita dizajnirane su da vrlo dugo drže toplinu. Oni zadržavaju toplinu na početku izgaranja i oslobađaju je kasnije kada vatra počne gasiti.
Ugradnja kamina ovisi o konačnom izgledu kamina, vašim željama što se tiče konačnog izgleda te materijalima koji će se koristiti. Što više detalja, od ekskluzivnijih materijala, to znači da će sama instalacija trajati dulje i da će cijena rasti.
No, prosječna instalacija kamina traje 10 sati. Instalacija peći na drva ovisi o modelu i korištenim cijevima – ako otvor dimnjaka odgovara izlazu dima na proizvodu, tada je vrlo jednostavan i brz. Trgovci mogu uključiti instalaciju u svoju prodajnu cijenu.
Najbolje drvo je suho drvo. Bez obzira koje vrste, ako drvo nije suho, vaš proizvod neće kvalitetno raditi. Drvo je potrebno skladištiti najmanje godinu dana prije korištenja.
Kao najbolje ogrjevno drvo pokazali su se bukva, grab, breza i hrast. Bukovo ogrjevno drvo, primjerice, proizvodi jaki žar, te ujednačeno i dugotrajno emitira toplinu.
Promjer dimjaka je najbolje odabrati po kaminu ili peći kojeg želite. Što se tiče kamina, najčešći promjeri dimnjaka su 180 i 200 mm, a kod peći je to 150 mm.
Dovod svježeg zraka izvana ima nekoliko funkcija, ovisno o načinu dovoda te vrsti kamina.
Kamin koristi manje zraka iz prostorije za gorenje i zagrijavanje. Hladan zrak koji dolazi ispod ložišta također regulira temperaturu samog loži
Dovod svježeg zraka do kamina ili peći nije neophodan, ali je izuzetno poželjan.
Svježi zrak pomaže pri samom paljenju vatre, daje dodatan kisik plamenu, a na koncu će te dobiti bolju iskoristivost drveta, čisto staklo te više topline.
Proizvod čistiti obavezno prije svake sezone grijanja a po potrebi i za vrijeme sezone. Čistiti ga samo kad je hladan, kod peći tako da se skine gornja ploča, kod ostalih proizvoda čišćenjem ložišta. Odgovarajućom četkom se skine sloj čađe s unutrašnjosti, a kroz otvor za čišćenje odgovarajućom grebalicom izvuče se pepeo i čađa van. Nemojte zaboraviti i na brtve oko vrata i stakla te ih zamijenite ako su se oštetili.
Za kamin, najbolja visina je 180/200 cm od poda to početka otvora.